Į KĄ KREIPTIS: MENTORIŲ, PSICHOLOGĄ, PSICHOTERAPEUTĄ AR..?

“Vienintelė kliūtis, kuri gali atsirasti tarp jūsų ir jūsų svajonės, yra kitų žmonių pagalbos stoka.” (Deividas Švarcas)

Ir tik nuo mūsų priklauso ar pagalbos ieškome, o radę – prisileidžiame.

Į ką kreiptis?

MENTORIŲ. Mentorystė tęstinis procesas, kurio metu labiau patyręs asmuo (mentorius) padeda augti ir siekti užsibrėžtų tikslų mažiau patirties toje srityje turinčiam žmogui. Tai labai dažna ugdymo forma organizacijose, tačiau taip pat naudinga ir už jos ribų. Mentorystės susitikimų metu iš mentoriaus gaunamas palaikymas, konkretūs patarimai, kryptingos užduotys.

Kada ir kaip pasirinkti mentorių? Kreipkis jei svarstai apie karjeros pokyčius, lyderystę, asmeninio verslo kūrimą ir pan. Oficialių mokslų mentoriai neturi baigti. Kiekvienas gali būti mentoriumi mažiau patyrusiam, tad čia rekomenduoju panagrinėti žmogaus pasiekimus ir patirtis, taip pat bent vieną kartą susitikti ir pasitikrinti, ar abiems norisi kartu dirbti toliau.

KOUČINGO SPECIALISTĄ. Koučingas – tai žmogaus augimo procesas, kuris turi struktūrą, strategijas, priemones, padedančias skatinti žmogaus norimus ir tvarius pokyčius. Koučingo specialisto vaidmuo – skatinti žmogaus mąstymo procesus, o nuo mentorystės jis skiriasi keliais aspektais:

1. Koučingo specialistas vengia dalintis patarimais su klientu, mentorius tai daro.

2. Koučingas yra mokama paslauga, mentorystė – ne.

3. Koučingo specialistai yra akredituojami, mentoriai – ne.

Kada ir kaip pasirinkti koučingo specialistą? Jei svarstai apie karjeros pokyčius, tikslų kėlimą ir įgyvendinimą, lyderystės auginimą, efektyvumą, santykius, sveikatinimąsi ir pan. Lietuvoje koučingo specialistai yra ruošiami skirtingose koučingo mokyklose. Nors visur mokoma pagrindinių specialistui reikalingų įgūdžių, bet mokyklų filosofijos skiriasi. Taip pat svarbu, ar specialistas užsiima aktyvia praktika, augina kompetencijas. ICF (Tarptautinė koučingo asociacija) yra patvirtinusi bendrus reikalavimus skirtingiems kvalifikacijos lygiams. Visi koučingo specialistai turi pabaigti ne mažiau kaip 60 val. teorijos akredituotoje programoje. Taip pat priklausomai nuo siekiamo kvalifikacijos lygmens – turėti nuo 100 iki 2500 ir daugiau koučingo praktikos valandų su klientais, dalis šių valandų yra supervizuojamos. Koučingo specialistai gali turėti specializacijas, pavyzdžiui: finansų, karjeros, saugos ir kt. krypties – tai reiškia, kad toje srityje specialistas yra matęs daugiau situacijų, įsigilinęs į problematiką, metodus. Be formalių pasirinkimo kriterijų, vėlgi labai svarbu, kiek pasitikite specialistu, jo asmeninės savybės, vertybės, turima patirtis. Tad drąsiai rinkitės tą, su kuriuo norite dirbti toliau.

PSICHOLOGĄ. Psichologinė konsultacija – tai susitikimas su specialistu, kuris turi psichologinį išsilavinimą ir gali vesti individualius ar grupinius užsiėmimus, dėstyti, dalyvauti ir vykdyti mokslinę veiklą. Psichologas padeda įveikti kasdieniniame gyvenime atsirandančias problemas ir dažnai specializuojasi kažkurioje srityje: karjeros, organizacijų, medicinos, pedagogikos ir pan.

Kada ir kaip pasirinkti psichologą? Jei nori sužinoti daugiau apie save, mokytis įveikti stresą, konfliktines situacijas, įvertinti esamą situaciją ar priimti sprendimus ir pan. Psichologines konsultacijas gali teikti psichologijos bent magistro studijas pabaigęs specialistas. Taip pat rekomenduoju atkreipti dėmesį į tai, kiek specialistas yra aktyvus savo srityje, kiek turi praktikos, ar nuolatos mokosi, kiek patogiai jūs kartu jaučiatės.

PSICHOTERAPEUTĄ. Psichoterapijos metu yra tyrinėjama, aiškinamasi, kiek turimos žmogaus nuostatos, patirtys daro įtakos dabartiniam jo gyvenimui, kurios padeda ar trukdo. Dažnai siekiama asmenybinių pokyčių, tad ilgalaikės terapijos procesas trunka nuo pusės metų iki metų ar dviejų. Kaip vyks susitikimai labai priklauso nuo terapijos krypties. Tai gali būti pokalbis ar naudojami kūrybiniai metodai (piešimas, vaidinimas ir kt.).

Kada ir kaip pasirinkti psichoterapeutą? Jei jauti nerimą, baimę, nepasitikėjimo savimi, turi fobijas, vidinių (santykių) konfliktų, depresiją ir pan. Tai dažniausiai medicininį arba psichologo aukštąjį išsilavinimą turintis specialistas, taip pat papildomai baigęs podiplomines psichoterapijos studijas. Pavyzdžiui geštalt psichoterapeutas po magistro studijų skiria dar 5 metus mokslams, kurių metu praeina savo metų individualią, metų grupinę terapiją, tad turi patyrimą būti klientu, taip pat nuolat dalyvauja supervizijose, mokymuose. Tačiau, kaip ir renkantis kitus specialistus svarbi ne tik specialisto kvalifikacija. Susitikus svarbu pasitikrinti, kaip jautiesi santykyje, ar jauti, kad gali atvirai dalintis, tyrinėti.

Svarbu prisiminti, kad su kito žmogaus pagalba yra galimybė daug greičiau pasiekti norimų tikslų, mokytis, pažinti save ar sulaukti pagalbos esant kritinėms situacijoms. Tikrai nebūtinai turime viską padaryti vieni patys.

Štai kiek yra galimybių ir šį kartą jaučiuosi puikiai, nes kiekviename vaidmenyje per 10 savo karjeros metų esu pabuvusi ir būnu, kaip specialistė ir klientė. Kiekvienas jų teikia didelį džiaugsmą bendraujant su žmonėmis. Kaip mentorė pamatau, situacijas iš kito žmogaus perspektyvos, jaučiu stiprų pasitenkinimo jausmą, jog žmogus siekia savo tikslų, o kai pasiekia tai, ko norėjo – tai didžiausias atlygis. Kartu vis pasimatuoju, kokį kelią esu pati nuėjusi.

Kaip koučingo specialistė mėgaujuosi privilegija dalyvauti svarstymuose ir ieškojimuose. Dažniausias klausimas, kurį sprendžiam – karjera – kaip atrasti mėgstamą veiklą, kaip išdrįsti eiti savo keliu. Būti šalia, kai žmogus ateina iki „Atradau!“ akimirkos.

Kaip psichologė (bestudijuojanti prischoterapeutė) – jaučiu dėkingumą už galimybę būti šalia ir kartu tyrinėti vykstančius procesus. Tai būna labai jautrūs ir tikri susitikimai. Su mokymusi būti čia ir dabar, pagarba nuomonei, patirčiai, suvokimui. Ir iš tokio santykio gimstančiais pokyčiais.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jums gali patikti:

APIE VIEŠO KALBĖJIMO GĖDĄ. KAIP SAU PADĖTI?

Apie gėdos jausmą ir kaip daryti pokyčius šioje srityje: Kai pasakome kalbą, kaip lengvai žiūrime jos vaizdo ar garso įrašą? Viešasis kalbėjimas yra rizikingas, nes …

ATIDĖLIOJIMAS

Atidėliojimą (prokrastinaciją) galima apibrėžti kaip nuolatinį atidėliojimą to, kas turi būti padaryta. Rozental ir Carlbring (2014 m.) atliktas tyrimas parodė, kad taip kartais elgiasi net …

KAIP FORMUOJASI SAVIVERTĖ?

Savęs vertinimas formuojasi dar vaikystėje. Mellanie Fennell tai sudeda į schemą. ANKSTYVOJI PATIRTIS. Iš pradžių atsiranda ankstyvoji patirtis. Tai jūsų patiriami santykiai, aplinka, kurioje esate, …

LŪKESČIAI SAU IR KITIEMS

Nat Ware teigia, kad lūkesčiai priklauso nuo: mūsų vaizduotės, mus supančios aplinkos ir buvusios patirties. Vaizduotė. Kaip renkatės šalį, kurioje dar nebuvote ir į kurią …

VEIKSMAI, MOKANTYS MYLĖTI SAVE

Labai sudėtinga daryti bet kokį pokytį jei nemyli savęs. Man tai gyvybiškai svarbi būsena ir procesas. Ir tikiu, kad tai yra puiki kelio pradžia link …

EMPATIJA, KAS TAI IR KAIP UGDOMA?

Visų pirma, kad nekiltų nesusipratimų – atskirkime empatijos ir simpatijos terminus. Fairbairnas (2002) apibrėžia empatiją, kaip gebėjimą įlipti į kito batus: „Aš galiu ir jaučiu …

AR VERTA EMIGRUOTI IŠ ŠALIES IR KAIP IŠGYVENTI IŠVYKUS?

2016 metais išvykimą iš Lietuvos deklaravo 51 tūkst. emigrantų. Kita dalis Lietuvių išvyksta laikinai dirbti, studijuoti, keliauti. Paklausus išvykusių, kodėl bent kartą gyvenime tikrai verta …

EFEKTYVUMAS, POMODORO TECHNIKA

Dar į efektyvumo temą. Vis gaunu pagyrų Pomodoro technikai, tad primenu, kad tokia yra ir galite langvai naudoti. Ji skirta koncentruotam darbui. Ir yra įrodyta, …

KODĖL NEGIRDIME, KĄ MUMS SAKO KITI?

Psichoterapijoje, koučingo pokalbiuose, pardavimuose, viešajame kalbėjime ir begalėje kitų sričių vienas svarbiausių įgūdžių yra klausymasis. Tačiau tikrai ne visada lengva tai padaryti. Nors koučingo mokslus …

NETEISINGAI PASIRINKTA PROFESIJA SUKELIA EMOCINĘ IR EGZISTENCINĘ KRIZĘ

Brandos egzaminams įsibėgėjus, dauguma abiturientų jau yra apsisprendę, kur stoti, kita dalis laikosi nuomonės – kur priims, ten bus gerai. Tačiau yra ir tokių laimingųjų, …

BŪK SAVIMI! U.JUODYTĖ: „STIPRIAUSI POKYČIAI PRADĖJO VYKTI ATRADUS, KAD GĖDOS JAUSMAS NAUDINGAS“

Kaip jausti laisvę nuo noro patikti kitiems, formuoti tam tikrą savęs vaizdą? Kaip sau leisti elgtis net tik gražiai, pagal visuomenėje priimtinas normas? Kaip atsisakyti …

DIAGNOZĖ – KARJEROS PARALYŽIUS

Jauti, kad darbas nebeteikia džiaugsmo, bet pakeisti jo negali? Tai vienas ryškiausių karjeros paralyžiaus ženklų. Tai nėra labai maloni būsena ir dažnas mūsų jos net …