KAIP FORMUOJASI SAVIVERTĖ?

Savęs vertinimas formuojasi dar vaikystėje. Mellanie Fennell tai sudeda į schemą.

ANKSTYVOJI PATIRTIS. Iš pradžių atsiranda ankstyvoji patirtis. Tai jūsų patiriami santykiai, aplinka, kurioje esate, nutikimai – visa tai, kas formuoja nuostatas apie save. Tai gali būti pagyrimai, kritika, pripažinimas ir pan. Pavyzdžiui: būdama maža mergaitė, moksleivė gavote 9 iš matematikos kontrolinio. Jam ruošėtės labai stropiai, skyrėte daug laiko. Grįžusi iš tėvų gavote ne pasidžiaugimą, o pasvarstymą, kad tikrai galėjai ir geriau.

PAMATINĖS IŠVADOS. Taip susiformuoja išvados apie save: “Esu nepakankamai gera, nors ir labai stengiuosi.”

GYVENIMO TAISYKLĖS. Taip susiformuoja gyvenimo taisyklės, kurios paremtos pamatinių išvadų. Tai tarsi kriterijai pagal kuriuos pamatuojate savąją vertę.

PROVOKUOJANČIOS SITUACIJOS. Gyvenime nuolatos atsirandate situacijos, kuriose suaktyvinamos pamatinės išvados. Pavyzdžiui vadovė darbe jums pasako, kad darbą atlikote nepakankamai gerai.

Toliau jau galimi bent keli scenarijai:

Pradedate kurti neigiamas prognozes: “O jei mane dabar atleis.”, “Vadovė manimi daugiau nepasitikės.” -> Pajuntate nerimą. -> Pasitvirtinate pamatines išvadas: “Taip, aš esu nepakankamai gera.” Ir iš paskos ateina visos kitos savikritiškos mintys: “Aš nesugebėsiu padaryti geriau.” ir pan. -> Jei tame užsibūnate – jaučiate energijos, motyvacijos trūkumą, nuovargį.

Šiame variante prisideda dar vienas etapas po nerimo. Pradedate kurti neigiamas prognozes: “O jei mane dabar atleis.”, “Vadovė manimi daugiau nebepasitikės.” -> Pajuntate nerimą. -> Atsiranda situacijai nenaudingas elgesys. Pavyzdžiui, pradedate atidėlioti ir nepradedate koreguoti darbo, kuris buvo įvertintas, kaip atliktas nepakankamai gerai. -> Pasitvirtinate pamatines išvadas: “Taip, aš esu nepakankamai gera.” Ir iš paskos ateina visos kitos savikritiškos mintys: “Aš nesugebėsiu padaryti geriau.” ir pan. -> Jei tame užsibūnate – jaučiate energijos, motyvacijos trūkumą, nuovargį.

Šioje sekoje svarbu pastebėti visą sistemą ir keisti pamatines išvadas bei gyvenimo taisykles. Tad nuo šiandien kviečiu pastebėti, kaip ši schema veikia jūsų situacijose.

O prieš savianalizę, šian vakare, kai nurimsite ir atsigulsite miegoti pasakykite sau 5 dalykus, kodėl esate vertinga.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jums gali patikti:

APIE VIEŠO KALBĖJIMO GĖDĄ. KAIP SAU PADĖTI?

Apie gėdos jausmą ir kaip daryti pokyčius šioje srityje: Kai pasakome kalbą, kaip lengvai žiūrime jos vaizdo ar garso įrašą? Viešasis kalbėjimas yra rizikingas, nes …

ATIDĖLIOJIMAS

Atidėliojimą (prokrastinaciją) galima apibrėžti kaip nuolatinį atidėliojimą to, kas turi būti padaryta. Rozental ir Carlbring (2014 m.) atliktas tyrimas parodė, kad taip kartais elgiasi net …

LŪKESČIAI SAU IR KITIEMS

Nat Ware teigia, kad lūkesčiai priklauso nuo: mūsų vaizduotės, mus supančios aplinkos ir buvusios patirties. Vaizduotė. Kaip renkatės šalį, kurioje dar nebuvote ir į kurią …

VEIKSMAI, MOKANTYS MYLĖTI SAVE

Labai sudėtinga daryti bet kokį pokytį jei nemyli savęs. Man tai gyvybiškai svarbi būsena ir procesas. Ir tikiu, kad tai yra puiki kelio pradžia link …

EMPATIJA, KAS TAI IR KAIP UGDOMA?

Visų pirma, kad nekiltų nesusipratimų – atskirkime empatijos ir simpatijos terminus. Fairbairnas (2002) apibrėžia empatiją, kaip gebėjimą įlipti į kito batus: „Aš galiu ir jaučiu …

AR VERTA EMIGRUOTI IŠ ŠALIES IR KAIP IŠGYVENTI IŠVYKUS?

2016 metais išvykimą iš Lietuvos deklaravo 51 tūkst. emigrantų. Kita dalis Lietuvių išvyksta laikinai dirbti, studijuoti, keliauti. Paklausus išvykusių, kodėl bent kartą gyvenime tikrai verta …

EFEKTYVUMAS, POMODORO TECHNIKA

Dar į efektyvumo temą. Vis gaunu pagyrų Pomodoro technikai, tad primenu, kad tokia yra ir galite langvai naudoti. Ji skirta koncentruotam darbui. Ir yra įrodyta, …

KODĖL NEGIRDIME, KĄ MUMS SAKO KITI?

Psichoterapijoje, koučingo pokalbiuose, pardavimuose, viešajame kalbėjime ir begalėje kitų sričių vienas svarbiausių įgūdžių yra klausymasis. Tačiau tikrai ne visada lengva tai padaryti. Nors koučingo mokslus …

NETEISINGAI PASIRINKTA PROFESIJA SUKELIA EMOCINĘ IR EGZISTENCINĘ KRIZĘ

Brandos egzaminams įsibėgėjus, dauguma abiturientų jau yra apsisprendę, kur stoti, kita dalis laikosi nuomonės – kur priims, ten bus gerai. Tačiau yra ir tokių laimingųjų, …

BŪK SAVIMI! U.JUODYTĖ: „STIPRIAUSI POKYČIAI PRADĖJO VYKTI ATRADUS, KAD GĖDOS JAUSMAS NAUDINGAS“

Kaip jausti laisvę nuo noro patikti kitiems, formuoti tam tikrą savęs vaizdą? Kaip sau leisti elgtis net tik gražiai, pagal visuomenėje priimtinas normas? Kaip atsisakyti …

Į KĄ KREIPTIS: MENTORIŲ, PSICHOLOGĄ, PSICHOTERAPEUTĄ AR..?

“Vienintelė kliūtis, kuri gali atsirasti tarp jūsų ir jūsų svajonės, yra kitų žmonių pagalbos stoka.” (Deividas Švarcas) Ir tik nuo mūsų priklauso ar pagalbos ieškome, …

DIAGNOZĖ – KARJEROS PARALYŽIUS

Jauti, kad darbas nebeteikia džiaugsmo, bet pakeisti jo negali? Tai vienas ryškiausių karjeros paralyžiaus ženklų. Tai nėra labai maloni būsena ir dažnas mūsų jos net …