Savęs vertinimas formuojasi dar vaikystėje. Mellanie Fennell tai sudeda į schemą.
ANKSTYVOJI PATIRTIS. Iš pradžių atsiranda ankstyvoji patirtis. Tai jūsų patiriami santykiai, aplinka, kurioje esate, nutikimai – visa tai, kas formuoja nuostatas apie save. Tai gali būti pagyrimai, kritika, pripažinimas ir pan. Pavyzdžiui: būdama maža mergaitė, moksleivė gavote 9 iš matematikos kontrolinio. Jam ruošėtės labai stropiai, skyrėte daug laiko. Grįžusi iš tėvų gavote ne pasidžiaugimą, o pasvarstymą, kad tikrai galėjai ir geriau.
PAMATINĖS IŠVADOS. Taip susiformuoja išvados apie save: “Esu nepakankamai gera, nors ir labai stengiuosi.”
GYVENIMO TAISYKLĖS. Taip susiformuoja gyvenimo taisyklės, kurios paremtos pamatinių išvadų. Tai tarsi kriterijai pagal kuriuos pamatuojate savąją vertę.
PROVOKUOJANČIOS SITUACIJOS. Gyvenime nuolatos atsirandate situacijos, kuriose suaktyvinamos pamatinės išvados. Pavyzdžiui vadovė darbe jums pasako, kad darbą atlikote nepakankamai gerai.
Toliau jau galimi bent keli scenarijai:
Pradedate kurti neigiamas prognozes: “O jei mane dabar atleis.”, “Vadovė manimi daugiau nepasitikės.” -> Pajuntate nerimą. -> Pasitvirtinate pamatines išvadas: “Taip, aš esu nepakankamai gera.” Ir iš paskos ateina visos kitos savikritiškos mintys: “Aš nesugebėsiu padaryti geriau.” ir pan. -> Jei tame užsibūnate – jaučiate energijos, motyvacijos trūkumą, nuovargį.
Šiame variante prisideda dar vienas etapas po nerimo. Pradedate kurti neigiamas prognozes: “O jei mane dabar atleis.”, “Vadovė manimi daugiau nebepasitikės.” -> Pajuntate nerimą. -> Atsiranda situacijai nenaudingas elgesys. Pavyzdžiui, pradedate atidėlioti ir nepradedate koreguoti darbo, kuris buvo įvertintas, kaip atliktas nepakankamai gerai. -> Pasitvirtinate pamatines išvadas: “Taip, aš esu nepakankamai gera.” Ir iš paskos ateina visos kitos savikritiškos mintys: “Aš nesugebėsiu padaryti geriau.” ir pan. -> Jei tame užsibūnate – jaučiate energijos, motyvacijos trūkumą, nuovargį.
Šioje sekoje svarbu pastebėti visą sistemą ir keisti pamatines išvadas bei gyvenimo taisykles. Tad nuo šiandien kviečiu pastebėti, kaip ši schema veikia jūsų situacijose.
O prieš savianalizę, šian vakare, kai nurimsite ir atsigulsite miegoti pasakykite sau 5 dalykus, kodėl esate vertinga.