LŪKESČIAI SAU IR KITIEMS

Nat Ware teigia, kad lūkesčiai priklauso nuo: mūsų vaizduotės, mus supančios aplinkos ir buvusios patirties.

Vaizduotė. Kaip renkatės šalį, kurioje dar nebuvote ir į kurią keliausite atostogauti? Kaip pasirenkate iš kelių variantų? Viskas paprasta, dažniausiai renkamės tą, kuri manome (įsivaizduojame), kad yra geresnė. Ir visai nesvarbu kokiais kriterijais tai matuojame. Atsimenu savo ir vyro kelionę į Paryžių, meilės miestą. Taip, tai nuostabus miestas. Bet jei lyginčiau internete prieš kelionę žiūrėtas nuotraukas, peržiūrėtų filmų kadrus – realybė buvo tiesiog kitokia. Politikai per kiekvienus rinkimus žada geresnį gyvenimą ir suprantame, kad viskas tikrai nebus taip, kaip pažadėta, bet kažin ar rinktume ir tuos, kurie sakytų, jog gyvenimas išliks toks pats. Žmogui juk reikia vilties, galimybių matymo. Bet kiek sukeltas lūkestis atitiks realybę niekada nežinome. Ir taip visose gyvenimo situacijose.

Mus supanti aplinka. Mes nuolatos lyginame save su kitais. Tyrimai rodo, kad jei visos kolegės gauna didesnį atlygį – jausitės nelaimingesnė nei tuo atveju, kai visos gaus mažesnį nei jūsų. Įdomu, tačiau statistiškai daugiau žmonių jaučiasi laimingesni, kai yra tarp, savo vertinimu (sąmoningu arba ne), prasčiau atrodančių žmonių.

Buvusi patirtis. Vis atsigręžiame ir įvertiname, kad prieš tai buvo geriau. Pavyzdžiui, jei lyginame du atvejus: a – žmogaus pajamos kilo, b – žmogaus pajamos mažėjo. Laimingesnis tas, kurio pajamos kilo, nors pajamų vidurkis abiejų yra panašus. Tai rodo, kiek esame prisirišę prie praeities patirčių ir kylančių lūkesčių.

Dr. Albert Ellis išskiria tris lūkesčius, dėl kurių žmonės dažniausiai jaučiasi nelaimingi:

1. Aš privalau padaryti gerai. Aš turiu būti sėkminga. Aš turiu būti protinga. Jei taip nėra – jaučiuosi menkavertė. BET tokios griežtos mintys dažnai veda savidestrukcijos link. Būkite atlaidesnė sau.

2. Kiti su manimi turi elgtis gerai, vertinti, gerbti, mylėti. BET mes nesame atsakingi už kitų jausmus ir mintis.

3. Aplinkiniai neturi sukelti mums nepatogumo jausmo, negali nuvilti. BET už savo jausmus ir mintis esame atsakingos tik mes pačios.

Kada lūkesčiai išlaisvina ar suvaržo? Aptarkime situaciją šeimoje, kuri kartojasi jau kelintus metus: moters, nuolatos jaučiančios, kad nepateisina sau išsikeltų lūkesčių, kalboje galime nuolat girdėti tokias frazes: “galėjau ir geriau pagaminti”, “pasportavau, šian grįžusi iš darbo sutvarkiau namus, pagaminau šeimai valgyti ir dar prisėdau pageneruoti idėjų, kaip savo verslą pradėti…taip noriu pakeisti savo dabartinį darbą, bet nieko nespėju”, “noriu labiau mylėti save”, “noriu būti gražesne”. Jei žodžiai tampa adekvačiais veiksmais link norimo rezultato puiku, jei ne – tada tai saviplaka.

Kitų lūkesčiai mums irgi daro įtaką ateičiai ir gali atvesti link rezultato. Daugeliu eksperimentų yra patvirtinta, kad mes esame linkusios elgtis taip, kaip tikisi iš mūsų kiti. Tad jei lūkestis iš kito žmogaus mums yra didelis, jaučiame paramą ir pasitikėjimą – galime padaryti daugiau nei pačios įsivaizduojame. Žinoma, ne visada tai sutampa su mūsų tikraisiais poreikiais, bet vis tik jei sutampa – tai yra puikus variklis stumiantis į priekį.

Tad kviečiu prasiaudituoti lūkesčius ir įsivertinti, kada lūkestis yra destruktyvus ir kada yra pokyčių variklis. Greičiausiai, kad bus abu variantai, tad priimkite tai ir judėkite norima kryptimi 🙂

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jums gali patikti:

APIE VIEŠO KALBĖJIMO GĖDĄ. KAIP SAU PADĖTI?

Apie gėdos jausmą ir kaip daryti pokyčius šioje srityje: Kai pasakome kalbą, kaip lengvai žiūrime jos vaizdo ar garso įrašą? Viešasis kalbėjimas yra rizikingas, nes …

ATIDĖLIOJIMAS

Atidėliojimą (prokrastinaciją) galima apibrėžti kaip nuolatinį atidėliojimą to, kas turi būti padaryta. Rozental ir Carlbring (2014 m.) atliktas tyrimas parodė, kad taip kartais elgiasi net …

KAIP FORMUOJASI SAVIVERTĖ?

Savęs vertinimas formuojasi dar vaikystėje. Mellanie Fennell tai sudeda į schemą. ANKSTYVOJI PATIRTIS. Iš pradžių atsiranda ankstyvoji patirtis. Tai jūsų patiriami santykiai, aplinka, kurioje esate, …

VEIKSMAI, MOKANTYS MYLĖTI SAVE

Labai sudėtinga daryti bet kokį pokytį jei nemyli savęs. Man tai gyvybiškai svarbi būsena ir procesas. Ir tikiu, kad tai yra puiki kelio pradžia link …

EMPATIJA, KAS TAI IR KAIP UGDOMA?

Visų pirma, kad nekiltų nesusipratimų – atskirkime empatijos ir simpatijos terminus. Fairbairnas (2002) apibrėžia empatiją, kaip gebėjimą įlipti į kito batus: „Aš galiu ir jaučiu …

AR VERTA EMIGRUOTI IŠ ŠALIES IR KAIP IŠGYVENTI IŠVYKUS?

2016 metais išvykimą iš Lietuvos deklaravo 51 tūkst. emigrantų. Kita dalis Lietuvių išvyksta laikinai dirbti, studijuoti, keliauti. Paklausus išvykusių, kodėl bent kartą gyvenime tikrai verta …

EFEKTYVUMAS, POMODORO TECHNIKA

Dar į efektyvumo temą. Vis gaunu pagyrų Pomodoro technikai, tad primenu, kad tokia yra ir galite langvai naudoti. Ji skirta koncentruotam darbui. Ir yra įrodyta, …

KODĖL NEGIRDIME, KĄ MUMS SAKO KITI?

Psichoterapijoje, koučingo pokalbiuose, pardavimuose, viešajame kalbėjime ir begalėje kitų sričių vienas svarbiausių įgūdžių yra klausymasis. Tačiau tikrai ne visada lengva tai padaryti. Nors koučingo mokslus …

NETEISINGAI PASIRINKTA PROFESIJA SUKELIA EMOCINĘ IR EGZISTENCINĘ KRIZĘ

Brandos egzaminams įsibėgėjus, dauguma abiturientų jau yra apsisprendę, kur stoti, kita dalis laikosi nuomonės – kur priims, ten bus gerai. Tačiau yra ir tokių laimingųjų, …

BŪK SAVIMI! U.JUODYTĖ: „STIPRIAUSI POKYČIAI PRADĖJO VYKTI ATRADUS, KAD GĖDOS JAUSMAS NAUDINGAS“

Kaip jausti laisvę nuo noro patikti kitiems, formuoti tam tikrą savęs vaizdą? Kaip sau leisti elgtis net tik gražiai, pagal visuomenėje priimtinas normas? Kaip atsisakyti …

Į KĄ KREIPTIS: MENTORIŲ, PSICHOLOGĄ, PSICHOTERAPEUTĄ AR..?

“Vienintelė kliūtis, kuri gali atsirasti tarp jūsų ir jūsų svajonės, yra kitų žmonių pagalbos stoka.” (Deividas Švarcas) Ir tik nuo mūsų priklauso ar pagalbos ieškome, …

DIAGNOZĖ – KARJEROS PARALYŽIUS

Jauti, kad darbas nebeteikia džiaugsmo, bet pakeisti jo negali? Tai vienas ryškiausių karjeros paralyžiaus ženklų. Tai nėra labai maloni būsena ir dažnas mūsų jos net …