VEIKSMAI, MOKANTYS MYLĖTI SAVE

Labai sudėtinga daryti bet kokį pokytį jei nemyli savęs.

Man tai gyvybiškai svarbi būsena ir procesas. Ir tikiu, kad tai yra puiki kelio pradžia link stipresnių pilnatvės, laimės jausmų. Kas įdomiausia – beveik kiekvienas mano sutiktas žmogus stokoja meilės sau. Pavyzdžiui: dirba darbą, kuriame jaučiasi labai laimingas, bet šeimoje jaučia daug įtampos. Viskas priklauso nuo mūsų pačių, nuo požiūrio ir veiksmų, kurių imamės – tad kodėl neleidžiame savęs mylėti stipriau? Kodėl patikim, kad jei nori kiekvieną dieną būti laimingesne – turi sunkiai ir stipriai dėl to dirbti? O gal tik pakanka labiau save mylėti?

Norint patirti tikrą meilę sau – neužtenka mylėti vienos savo dalies, ar veiklos, turi priimti visą save. Tokią, kokia esi.

Kartais galvojame, kad meilė sau tai laikas, kurį skiriame sau. Bet tai yra kur kas daugiau. Kiekvieną dieną girdžiu frazę: “Noriu skirti bent kiek daugiau laiko sau.”, “Ši pokalbio valanda – tai laikas sau.” – mielosios, o kodėl kiekviena minutė nėra skiriama sau? Visas gyvenimas yra laikas sau. Kai guliu šiltoje vonioje, uodžiu nuostabius eterinių aliejų kvapus ir svajoju – tai mano laikas. Kai dėstau mintis straipsniui – tai mano laikas. Kai siurbiu kilimą – tai mano laikas. Kai audringai kalbuosi su savo vyru – tai mano laikas. Kai lipu iš mašinos nepaprastai pavargusi – tai mano laikas. Kiekvienoje akimirkoje yra prasmė, ir kiekviena akimirka yra skirta man.

Meilė sau – tai geresnis savęs suvokimas, atpažinimas, kai jauti laimės, nerimo, džiaugsmo, erzulio, meilės ir kitas emocijas bei jausmus. Leidimas sau patirti viską nestumiant, neatmetant to, kas atrodo nepriimtina, kvaila, nelogiška.

Dalinuosi realiais moterų atradimais, kas didina meilės sau pojūtį:

1. Leidimas daryti mažiau. Puiku, kai per parą sugebi padaryti 7 žmonių darbą. Esate labai produktyvi, kuriate daug “produktų”, atliktų veiksmų. Tik klausimas, kiek vertės sukuriat. Labai padeda veiklų auditas. Pažiūrėkite, ką veikėte paskutines dvi savaites ir kiek vertės sukūrėte sau ir aplinkai.

2. Buvimas su kitomis moterimis. Pokalbiai apie tai, kas svarbu tik moterims. Itin svarbu savo kasdieninėje rutinoje bent kartą per porą savaičių padalyvauti bendroje moterų treniruotėje, jogos pamokoje, šokiuose, terapinėje grupėje, moterų mokymosi grupėje ar pasikalbėjime prie arbatos puodelio su kaimynėmis.

3. Padėkos žurnalas. Kiekvieną vakarą raskite bent 10 priežasčių pasakyti ačiū. Pavyzdžiui: “Ačiū už tai, kad šian pajaučiau ledų skonį.”, “Ačiū už nuostabią pažintį su nauju kolega.”, “Ačiū už galimybę pasidalinti žiniomis.”, “Ačiū už nerimą, kuris buvo ženklas, kad turiu susikoncentruoti ir grįžti į save.”

4. Atsistojusi prieš veidrodį pažiūrėkite sau į akis ir nuoširdžiai pasakykite, kad mylite save, kad esate pakankama.

5. Kiekvieną rytą ar vakarą skirkite bent 20 min. rašymui. Leiskite visas mintis, kurios kyla. Be jokio filtro. Ateina paprasti, bet didelius pokyčius darantys suvokimai: “Šian valgiau, nors nejaučiau alkio jausmo.” (tai kartais būna nerimo, nuovargio kompensacija), “Šian šypsojausi, nors buvo liūdna.” (taip atskirsite, kokias esate išmokę reakcijas neatitinkančias emocijos). Pastebėsite neatitikimus tarp kūno pojūčių ir veiksmų. Tarp realių poreikių, norų ir jų patenkinimo.

6. Rašyti laiškus tikslinėmis temomis. Ir nuo šiandien kviečiu Jus iššūkiui. 7 dienas nuo sekmadienio rašyti laišką sau.

Sekmadienio tema: meilės manifestas, laiškas ar prisipažinimas sau.

Pirmadienio tema: kritiškų minčių transformacija. Visą dieną būkite itin atidi savo pojūčiams ir mintims. 1. Užfiksuokite kiekvieną kritišką mintį: “Mano klubai per platūs šioms kelnėms. Aš esu bjauri. 2. Suabejokite ta mintimi. “Kas pasakė, kad mano klubai per platūs? Pasigavau idėją iš reklamų? Šeimos? Lygindama save su kitomis? 3. Pakeiskite mintį. Mano vertė, suvokimas, kad atrodau gražiai nepriklauso nuo kelnių dydžio. Esu graži moteris, žmogus, žmona, draugė. Priimu save tokią, kokia esu. 4. Atsiprašykite savęs. “Aš atsiprašau, kad pavadinau save bjauria. 5. Pasižadėkite keistis: “Kiekvieną kartą, kai pagausiu save kritikuojant: suabejosiu mintimi, pakeisiu mintį ir atsiprašysiu savęs. Taip mokysiuosi mylėti save ir priimti. Vakare aprašykite šiuos patyrimus ir atradimus.

Antradienio tema: leidžiu sau jausti visus jausmus. Visą dieną fiksuokite, kokios emocijos ir jausmai kyla: džiaugsmas, pyktis, nerimas. Užfiksavus – patyrinėkite, ką jaučiate kūne, kur jaučiate potyrius? Vakare aprašykite šiuos patyrimus ir atradimus.

Trečiadienio tema: patyrinėkite, kaip einate į kontaktą su kitais žmonėmis ir kaip nustatote ribas. Visą dieną fiksuokite, kada nesutinkate su kitų nuomone, veiksmais – ką jaučiate? kaip elgiatės? Vakare aprašykite šiuos patyrimus ir atradimus.

Ketvirtadienio tema: atvirumas. Tai diena, kai tyrinėsi, kas yra atvirumas. Visiškas atvirumas su savimi ir kitais. Kas tai yra jums? Vakare aprašykite šiuos patyrimus ir atradimus.

Penktadienio tema: pagalbos prašymas. Dienos eigoje fiksuokite, kada prašote pagalbos, kiek sau sakote, kad galiu pati. Kiek priimate pagalbą, kai žmonės nori ją suteikti? Pavyzdžiui: Jei kolega pasiūlo padaryti kavos – ką atsakote? Jei paprašote vyro, kad suplautų indus, jis atsisako, bet po kelių minučių sako: “gerai” – kaip elgiatės? Ar ruošdama ataskaitą po darbo valandų paprašote pagalbos kolegų? Jei jaučiate liūdesį, nerimą – ar pakalbate su drauge ar parašote mūsų grupėje, kad reikia paramos ir norėtumėte susitikti? Vakare aprašykite šiuos patyrimus ir atradimus.

Šeštadienio tema: tyla. Jei važiuojate į darbą ir klausotės muzikos – šį kartą važiuokite tyloje. Jei esant laisvai minutei tikrinate facebook – šį kartą pabūkite su savimi. Jei grįžusi namo įsijungiate televizorių – šį kartą to nedarykite. Išeikite pasivaikščioti ir pabūti tik su savimi. Patyrinėkite, kaip jus veikia tyla? Vakare aprašykite šiuos patyrimus ir atradimus.

Kurios norite išbandyti šeštame punkte aprašytą praktiką – galite parašyti man žinutę – kiekvieną dieną atsiųsiu priminimą. Ir būsiu dėkinga, jei kiekvieną dieną pasidalintumėte po šiuo įrašu bent viena įžvalga. Taip galėsime mokytis viena iš kitos.

Ir pabaigai dalinuosi Geštalt terapijos malda. Tikiu, kad kiekviena atrasite tas prasmes, kurių labiausiai šiai akimirkai reikia.

(Fritz Perls, „Gestalt Therapy Verbatim“, 1969)

Aš darau savo, tu savo.

Aš nesu čia tam, kad atitikčiau tavo lūkesčius.

Tu nesi čia tam, kad atitiktum manuosius.

Tu esi tu, aš esu aš.

Ir jei kada mes rasime vienas kitą, bus nuostabu.

O jeigu ne, ką padarysi.

Linkiu stipresnės meilės sau.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jums gali patikti:

APIE VIEŠO KALBĖJIMO GĖDĄ. KAIP SAU PADĖTI?

Apie gėdos jausmą ir kaip daryti pokyčius šioje srityje: Kai pasakome kalbą, kaip lengvai žiūrime jos vaizdo ar garso įrašą? Viešasis kalbėjimas yra rizikingas, nes …

ATIDĖLIOJIMAS

Atidėliojimą (prokrastinaciją) galima apibrėžti kaip nuolatinį atidėliojimą to, kas turi būti padaryta. Rozental ir Carlbring (2014 m.) atliktas tyrimas parodė, kad taip kartais elgiasi net …

KAIP FORMUOJASI SAVIVERTĖ?

Savęs vertinimas formuojasi dar vaikystėje. Mellanie Fennell tai sudeda į schemą. ANKSTYVOJI PATIRTIS. Iš pradžių atsiranda ankstyvoji patirtis. Tai jūsų patiriami santykiai, aplinka, kurioje esate, …

LŪKESČIAI SAU IR KITIEMS

Nat Ware teigia, kad lūkesčiai priklauso nuo: mūsų vaizduotės, mus supančios aplinkos ir buvusios patirties. Vaizduotė. Kaip renkatės šalį, kurioje dar nebuvote ir į kurią …

EMPATIJA, KAS TAI IR KAIP UGDOMA?

Visų pirma, kad nekiltų nesusipratimų – atskirkime empatijos ir simpatijos terminus. Fairbairnas (2002) apibrėžia empatiją, kaip gebėjimą įlipti į kito batus: „Aš galiu ir jaučiu …

AR VERTA EMIGRUOTI IŠ ŠALIES IR KAIP IŠGYVENTI IŠVYKUS?

2016 metais išvykimą iš Lietuvos deklaravo 51 tūkst. emigrantų. Kita dalis Lietuvių išvyksta laikinai dirbti, studijuoti, keliauti. Paklausus išvykusių, kodėl bent kartą gyvenime tikrai verta …

EFEKTYVUMAS, POMODORO TECHNIKA

Dar į efektyvumo temą. Vis gaunu pagyrų Pomodoro technikai, tad primenu, kad tokia yra ir galite langvai naudoti. Ji skirta koncentruotam darbui. Ir yra įrodyta, …

KODĖL NEGIRDIME, KĄ MUMS SAKO KITI?

Psichoterapijoje, koučingo pokalbiuose, pardavimuose, viešajame kalbėjime ir begalėje kitų sričių vienas svarbiausių įgūdžių yra klausymasis. Tačiau tikrai ne visada lengva tai padaryti. Nors koučingo mokslus …

NETEISINGAI PASIRINKTA PROFESIJA SUKELIA EMOCINĘ IR EGZISTENCINĘ KRIZĘ

Brandos egzaminams įsibėgėjus, dauguma abiturientų jau yra apsisprendę, kur stoti, kita dalis laikosi nuomonės – kur priims, ten bus gerai. Tačiau yra ir tokių laimingųjų, …

BŪK SAVIMI! U.JUODYTĖ: „STIPRIAUSI POKYČIAI PRADĖJO VYKTI ATRADUS, KAD GĖDOS JAUSMAS NAUDINGAS“

Kaip jausti laisvę nuo noro patikti kitiems, formuoti tam tikrą savęs vaizdą? Kaip sau leisti elgtis net tik gražiai, pagal visuomenėje priimtinas normas? Kaip atsisakyti …

Į KĄ KREIPTIS: MENTORIŲ, PSICHOLOGĄ, PSICHOTERAPEUTĄ AR..?

“Vienintelė kliūtis, kuri gali atsirasti tarp jūsų ir jūsų svajonės, yra kitų žmonių pagalbos stoka.” (Deividas Švarcas) Ir tik nuo mūsų priklauso ar pagalbos ieškome, …

DIAGNOZĖ – KARJEROS PARALYŽIUS

Jauti, kad darbas nebeteikia džiaugsmo, bet pakeisti jo negali? Tai vienas ryškiausių karjeros paralyžiaus ženklų. Tai nėra labai maloni būsena ir dažnas mūsų jos net …